İngiltere: Siber saldırıda seçmenlerin bilgileri çalındı

İngiltere Seçim Komisyonu, siber saldırıya maruz kaldıklarını ve saldırıyı engelleyemediklerini belirterek seçmenlere ait bilgilerin ele geçirildiğini açıkladı. Komisyon, Ekim 2022’de sistemlerde şüpheli faaliyetlerin tespit edildiğini, saldırganların ilk olarak 2021 Ağustos’ta sistemlere erişim sağladığının ortaya çıktığını bildirdi.

DHA’nın haberine göre, dün yapılan açıklamada, “Saldırının bir parçası olarak, failler, Komisyon tarafından araştırma amacıyla ve siyasi bağışların izin verilebilirlik kontrollerini sağlamak için tutulan seçim kayıtlarının referans kopyalarına erişebilmiştir” denildi.

“Siber saldırı sırasında tutulan kayıtlar, Birleşik Krallık’ta 2014 ve 2022 yılları arasında oy kullanmak üzere kayıtlı olan herkesin isim ve adreslerinin yanı sıra denizaşırı seçmen olarak kayıtlı olanların isimlerini de içermektedir” bilgisini veren Seçim Komisyonu, “Kayıtlar anonim olarak kayıtlı olanların detaylarını içermiyordu. Komisyon’un e-posta sistemine de saldırı sırasında erişilebilmiştir” ifadelerini kullandı.

‘YETERLİ KORUMA SAĞLANAMADIĞI İÇİN ÜZGÜNÜZ’

Seçim Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Shaun McNally, seçimlerin oy pusulası ve sayım yoluyla yapıldığını, siber saldırıların seçimleri etkilemesinin zor olduğunu ifade ederek “Birleşik Krallık’ta seçim süreci hala kağıt belge ve sayıma dayanıyor. Bu da süreci etkilemek için bir siber saldırı kullanmanın çok zor olacağı anlamına geliyor” dedi.

McNally, söz konusu saldırı konusunda yeterli koruma sağlanamadığı için özür dileyerek “Bu siber saldırıyı önlemek için yeterli korumanın sağlanamamış olmasından üzüntü duyuyoruz. Saldırının tespit edilmesinden bu yana Bilişim Teknolojileri sistemlerimizin güvenliğini, esnekliğini ve güvenilirliğini arttırmak üzere uzmanların desteğiyle önemli adımlar attık” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir