Apple ve Google, ChatGPT’yi ‘yılın uygulaması’ olarak adlandırmaktan kaçınıyor

Bu arada Apple ve Google, Yılın Oyunu konusunda anlaştı ve her ikisi de kazanan olarak Honkai: Star Rail’i seçti.

Bu yıl sonu “en iyiler” listeleri yalnızca yeni uygulamalara ve oyunlara olan ilgiyi artırmanın bir yolu değil, aynı zamanda uygulama pazarlarının durumunu, platformların neyi kutlamak istediğini ve tüketicileri neyin çektiğini ölçmenin bir yolu olarak da hizmet ediyor.

Yılın iPhone uygulaması finalistleri arasında, AllTrails’in yanı sıra dil öğrenme uygulaması Duolingo ve seyahat uygulaması Flighty de dahil olmak üzere, iyi tasarlanmış mobil yardımcılar olarak uzun zamandır hak ettikleri övgüleri alan uygulamalar yer aldı.

Apple ve Google, ChatGPT’yi ‘yılın uygulaması’ olarak adlandırmaktan kaçınıyor

Yine de bunun, App Store kazananları arasında 2022’de büyük ses getiren sosyal hit BeReal’in ve bir önceki yıl çocuklara yönelik uygulama Toca Life World’ün yer aldığı önceki yıllara göre farklı bir seçim türü olduğunu belirtmekte fayda var.

ChatGPT’nin mobil uygulaması ve diğerlerinin inanılmaz başarısına rağmen ne Apple’ın ne de Google’ın yılın uygulaması olarak bir AI uygulamasını seçmediğini de belirtmekte fayda var. ChatGPT’nin bu yılın başında tarihin en hızlı büyüyen tüketici uygulaması haline geldiği ve piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra 100 milyon kullanıcıya ulaştığı göz önüne alındığında bu özellikle garip.

Bu seçimlerden herhangi biri bir mobil uygulama başarı öyküsünü temsil edebilirdi ancak her iki uygulama mağazası platformu da bu yılın en iyi kazananları olarak diğerlerini tercih etti. Ayrıca, ChatGPT’nin dışında diğer birçok AI uygulaması da milyonlarca gelir elde ediyor, bu nedenle AI kategorisinden kaçınma kararı Apple açısından kasıtlı bir tercih gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir