Birleşmiş Milletler, Bu Altcoin İçin Uyardı: Suç Ekosistemi!

Yakın tarihli bir BM raporuna göre, Bitcoin ve altcoin dünyasının önemli bir oyuncusu olan Tether, Güneydoğu Asya’daki kara para aklayıcılar ve dolandırıcıların başvuracağı araç haline geliyor. BM Uyuşturucu ve Suç Dairesi tarafından yayınlanan rapor, sahte romantik bağlantılar içeren kötü şöhretli “pig butchering” taktiği başta olmak üzere dolandırıcılıkların endişe verici yükselişine dikkat çekiyor.  Bu arada, kripto para ortamı geliştikçe suç ağları Tether’in hızından ve geri dönüşü olmayan işlemlerden yararlanarak paralel bir bankacılık sistemi yaratıyor. Özellikle BM, aşırı yüklü bir suç ekosistemi konusunda uyarıyor ve kripto para birimi düzenlemelerine acil ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Altcoin USDT’nin arkasındaki Tether, suçlular arasında popüler

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin yakın tarihli bir raporuna göre, dünyanın önde gelen kripto para birimi platformu Tether, kendisini özellikle Güneydoğu Asya’daki yasa dışı faaliyetlerdeki artışın merkez üssünde buldu. Bu, dolandırıcıların kurbanları duygusal ve mali açıdan sömürmek için sahte romantik bağlantılar kurduğu bir taktik olan ” pig butchering” olarak bilinen rahatsız edici bir eğilimi de içeriyor. Bu arada BM raporu, özellikle Tether dahil olmak üzere karmaşık, yüksek hızlı kara para aklamada endişe verici bir artışa dikkat çekiyor.

Financial Times’ın BM raporuna atıfta bulunan en son makalesine göre, kolluk kuvvetleri ve mali istihbarat otoriteleri bu eğilimden giderek daha fazla endişe duyuyor ve dijital alanda mali suçlarla mücadele etmek için sağlam önlemlere yönelik artan bir ihtiyacın sinyalini veriyor. Özellikle, kripto para biriminin yükselişi ve teknolojik gelişmeler, organize suçun karaborsa kumarhanelerini yasadışı fonları aklamak için kullanma yönündeki asırlık uygulamasını kolaylaştırdı.

Tether, “hızlı” ve “geri dönüşü olmayan” işlemleri kolay hale getiriyor

Ayrıca rapor, çevrimiçi kumar platformlarının, özellikle yasa dışı olanların, kripto para birimine dayalı kara para aklamada popüler araçlar olarak öne çıktığının altını çiziyor. Tether’in ABD dolarına sabitli bir stablecoin olan altcoin, blockchain üzerinde hızlı ve geri dönüşü olmayan işlemleri kolaylaştırıyor. Bu arada ceza savcısı Erin West’e göre Tether, hızı ve geri dönüşü olmayan işlemleri nedeniyle yasa dışı faaliyetler için tercih edilen mekanizmadır. İşlemlerin geri çekilememesinin Tether’i suçlular için çekici bir araç haline getirdiğini ve kolluk kuvvetleri için yasa dışı fonların takibi ve kurtarılması konusunda zorluklar yarattığını belirtti.

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nden Jeremy Douglas, kripto para birimi düzenlemelerinin yetersizliğinin altını çiziyor. Kriptolarla ilgili yasa dışı faaliyetlerin önemli ölçüde gerisinde kaldıklarını veya neredeyse hiç olmadıklarını belirtti. Buna ek olarak, organize suçun sistemdeki güvenlik açıklarından ve zayıflıklardan yararlanarak bu düzenleyici boşluklardan yararlandığını ve kolluk kuvvetleri için ciddi bir zorluk teşkil ettiğini belirtti. Ona göre, küresel çapta artan yaptırım çabalarına rağmen, Tether, Tether işlemlerini yürütmede uzmanlaşmış bazı kumarhaneler dahil olmak üzere, suç grupları arasında fon taşıma konusunda favori olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir