Bu Kripto Para Borsasına Ceza Yağdı! İşte Detayı

Dubai kripto para düzenleyicisi VARA, 3AC kurucularının OPNX’ine 2.7 milyon dolar para cezası kesti. Ayrıca VARA, Kyle Davies, Su Zhu ve Mark Lamb’ın ortaklaşa kurduğu borsayı resmen kınadı.

VARA, kripto para borsasına ağır ceza kesti!

Dubai’nin Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu (VARA), kripto borsası OPNX ve kurucularını yaklaşık 2,8 milyon dolar para cezasına çarptırdı. OPNX’i, başarısız hedge fonu Three Arrows Capital’in (3AC) kurucuları Kyle Davies ve Su Zhu’nun kurdu. Bu arada VARA, zaten borsayı Mayıs ayında kınama cezası kesmişti. 3AC’nin düşüşünün ardından Davies ve Zhu’nun kurduğu borsa, yatırımcıların FTX ve CoinFLEX gibi şirketler için iflas taleplerini takas etmelerine olanak tanıyordu. Bu yüzden Davies ve Zhu, projeyi başlattıkları için ateş altında kaldı.

Kripto para borsası, açılışının ilk 24 saatinde 2 doların altında işlem gerçekleştirdi. Öte yandan OPNX’in projede büyük yatırımcı olduğunu iddia ettiği ticaret firmaları projeye dahil olduklarını reddetti.

Borsa ve kurucular cezayı ödemezse başka önlemler yolda

Bu yılın başlarında VARA, düzenlemeler uyarınca Piyasa Suçu nedeniyle kripto para borsası OPNX‘i 10.000.000 Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi (2,7 milyon dolar) para cezasına çarptırdı. Düzenleyici kurum, 2 Mayıs’ta verilen para cezasının “bu bildirimin yayınlandığı tarihte ödenmemiş olduğunu” söyledi.

Bildirime göre, kripto para borsası kurucuları Davies, Zhu, Mark Lamb ve OPNX CEO’su Leslie Lamb’i düzenleyici kurum tarafından belirlenen pazarlama ve reklam standarlarını karşılayamadıkları için hedef alan yaklaşık 54.000 dolarlık ayrı para cezaları taraflarca eksiksiz olarak ödendi. VARA, ödenmemiş para cezalarını ele almak için daha fazla cezayı masada tutuyor. Ayrıca, bu da dahil olmak üzere başka önlemler alacağını belirtiyor.

VARA, kripto para borsasını resmen kınadı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere VARA, Kyle Davies, Su Zhu ve diğerlerini hedef aldı. Bu eylem, düzenlenmemiş bir borsa işlettikleri için gönderilen iki ihtarnamenin ardından geldi. Resmi bir bildirime göre Dubai’nin kripto düzenleyicisi, OPNX’i resmi olarak kınadı. Kınamanın nedeni ise düzenlemelere aykırı olarak bir borsa işletmesi. Bu arda OPNX, çökmüş hedge fonu 3AC’nin kurucularının kurduğu bir iflas talep borsası.

Mektup, 18 Nisan’da OPNX’ten Kyle Davies ve 3AC’nin kurucuları Su Zhu’ya, kripto para borsasının Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri sakinlerine pazarlanması için Şubat ve Mart aylarında düzenleyici tarafından iki durdurma ve vazgeçme emri çıkarılmasının ardından gönderildi. Dubai Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu yaptığı açıklamada, “VARA durumu aktif olarak izlemeye devam ediyor. Ayrıca, piyasayı korumak için gerekli olacak daha fazla düzeltici önlemi değerlendiriyor. Bu doğrultuda, OPNX’in faaliyetlerini araştırıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir