Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapıcı politikası Yunan basınında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) 5’inci toplantısına katılmak üzere 7 Aralık’ta Yunanistan’ı ziyaret edecek. Bakanlardan oluşan bir heyetle Atina’ya gidecek olan Erdoğan’ın ziyareti, Yunan basınının gündeminde.

Yapılan haberlerin başlıkları, iki ülke arasındaki ilişkilerde seyreden olumlu havayı yansıtıyor. 

“DAHA FAZLA DOST, DAHA AZ DÜŞMAN”

Eleftheria internet sitesinde yer alan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ile ilişkilere yönelik yaptığı açıklamalar yer alıyor.

Erdoğan’ın ‘Daha fazla dost, daha az düşman’ vurgusuna dikkat çeken haberde, bu yaklaşım kapsamında atılacak adımların önemine değiniliyor. Ayrıca Erdoğan’ın iki ülke arasındaki yeni döneme ilişkin temennileri de yer buluyor. Erdoğan’ın şu ifadelerinden alıntı yapılıyor:

TÜRKİYE-YUNANİSTAN İŞBİRLİĞİNDEN ABD MEMNUN

Başka bir haber ise ABD’nin Yunanistan ile Türkiye arasındaki Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısından memnuniyet duyduğu ifade ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin ABD’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de sükunetin sağlanması amacıyla Atina ile Ankara arasındaki görüşmelere her düzeyde destek verdiğine değiniliyor.

ARKEOLOJİDE TÜRKİYE-YUNANİSTAN İŞBİRLİĞİ

Kathimerini haber sitesindeki haberde, iki ülkenin görüşmelerinde, Yunan tarafının hem eğitim hem de arkeoloji alanındaki önerileri paylaşılıyor. Yunan ve Türk arkeologların Türkiye’de ve Yunanistan’da ortak kazı yapılması ele alınıyor. Gündemde öncelikle tarih öncesi dönem eserlerinin (M.Ö. 5.000) öne çıktığı belirtiliyor.

EĞİTİMDE TÜRKİYE-YUNANİSTAN İŞBİRLİĞİ

Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanı Kyriakos Pierrakakis’in ikili temaslara dahil olmasının da büyük ilgi gördüğü ifade ediliyor. Zira, Yunan tarafının mesleki eğitim konusunda bilgi alışverişi yapmakla ilgili önerisinin olduğu söyleniyor. Böyle bir iş birliği söz konusu olursa, sadece öğrenci değişimiyle değil, çeşitli alanlarda fikir ve bilgi alışverişinin olabileceği de belirtiliyor.

VİZE UYGULAMASI DEVAM EDECEK Mİ?

Bir diğer düşüncenin ise Yunan ve Türk öğrencilerin tatillerinin bir kısmını diğer ülkede geçirebilmeleri için ortak yaz kampları oluşturulması olduğu iddia ediliyor. Öte yandan, Yunan basınında vize kolaylığına yönelik çalışmaların da görüşüleceği aktarılıyor.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir