Greta Thunberg, petrol protestosu davası için Londra mahkemesine geldi

T24 Dış Haberler

İklim aktivisti Greta Thunberg, geçen yıl bir petrol ve doğalgaz konferansının önünde gerçekleştirdiği protesto nedeniyle “kamu düzenini bozmak” suçundan yargılanmak üzere Londra mahkemesine geldi.

2018’de İsveç parlamentosu önünde düzenlediği haftalık protestolardan sonra dünya çapında öne çıkan bir kampanyacı haline gelen Thunberg, Ekim ayında Enerji İstihbarat Forumu’nun sektör liderlerini ağırladığı Londra’daki bir otelin önünde beş arkadaşı ile protesto gösterisi yaptıktan sonra tutuklandı.
 
Gülümseyen Thunberg, mahkeme önünde duran çevre aktivistlerinin “iklim protestosu suç değildir” sloganları eşliğinde fotoğrafçıların ve polis memurlarının arasından geçti. 
 
Jürisiz bir hakim tarafından yürütülecek duruşmanın iki gün sürmesi beklenirken, Thunberg ve protestocu arkadaşlarının suçlu bulunmaları halinde iki bin 500 pound para cezası ödeyecekleri öğrenildi.
 
Aralarında Greenpeace’in de bulunduğu çevreci protestocular, sanıklarla dayanışma amacıyla mahkeme dışında gösteri yapacaklarını belirtti. 
 
 
 

 
 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir