Hemen Özür Diledi: İspanyol Gazetecinin Michael Schumacher Hakkındaki Şakası Skandal Yarattı

Formula 1 dünyasının efsaneleşmiş pilotlarından Michael Schumacher, 2013 yılında geçirdiği kayak kazasında ağır darbeler aldı. O günden bu yana sağlık durumu sır gibi saklanan Schumacher’in felç olduğu haberlerini eminim hepiniz duymuşsunuzdur. İspanyol Formula 1 gazetecisi Antonio Lobato, katıldığı bir programda Michael Schumacher’in sağlık durumuyla yaptığı ‘şaka’ ile skandala imza attı. Lobato gelen tepkilerin üzerine video yayınlayarak özür diledi.

Kaynak: https://thesportsrush.com/f1-news-spa…

2013 yılında kayak yaparken büyük bir kaza geçiren Formula 1 yıldızı Michael Schumacher 10 yıldır kamuoyu karşısına hiç çıkmadı.

Sağlık durumuyla ilgili birçok detayın adeta sır gibi saklandığı Schumacher hakkında yapılan her haber merak konusu oluyor.

Schumacher’in 2014 yılının Eylül ayı itibariyle ABD’nin Wisconsin eyaletindeki Lake Geneva bölgesindeki aile evine götürüldüğü biliniyor.

Eşi Corinna, aile üyeleri ve sağlık ekibinin desteğiyle gözlerden uzak bir şekilde bakılan Alman sporcunun sağlık durumuyla ilgili net bir açıklama yapılmadığı için kesin bir bilgi de yok.

Ortaya atılan iddialardan birine göre Schumacher geçirdiği korkunç kaza sonrası felç oldu ve sadece gözleriyle temas kurabiliyor.

İsviçreli gazeteci ve Michael Schumacher’in yakın dostu Roger Benoit, Blick gazetesine verdiği demeçte, ünlü pilotun sağlık durumu hakkında bazı bilgiler paylaştı. Benoit, ‘Bu sorunun tek bir cevabı var, o da oğlu Mick’in 2021’deki ender röportajlardan birinde verdiği cevap. O zaman şöyle demişti: ‘Babamla konuşabilmek için her şeyi verirdim’. Babasının yaptığı kazanın üzerinden 3500 gün geçti. Umutsuz bir vaka’ ifadelerini kullandı.

İspanyol F1 gazetecisi Antonio Lobato DAZN’da yayınlanan bir programda söylediği sözlerle gündem yarattı.

Schumacher’in mevcut sağlık durumu ile ilgili bir ‘şaka’ yapan Lobato’nun uygunsuz bulunan sözleri skandal oldu.

Toni Cuquerella, “Adrian Newey titresin çünkü Antonio Lobato geliyor” dedi. Bunun üzerine Antonio Lobato da “Bırak Michael titresin. Michael değil, o titreyemez” dedi ve kahkahalar havada uçuştu.

Canlı yayında tepki çeken o anları da buradan izleyebilirsiniz

Lobato, sözleri sosyal medyada eleştirilerin hedefi olunca bir video yayınlayarak Michael Schumacher’ın ailesi ve kamuoyundan özür diledi.

”Her şeyden önce dün, Japonya Grand Prix programı sırasında, herhangi bir kötü niyetim olmadan bir hata yaptığımı itiraf etmeliyim. Bu sadece saf bir sakarlıktan, kendimi doğru ifade edememekten kaynaklanan bir hataydı. Belki de çok fazla saat ayakta kalmaktan, Madrid’deki jetlag’den kaynaklandı- ki bu bir mazeret değil.

Yarış sonrasında Noemi de Miguel, Pedro de la Rosa, Toni Cuquerella ve Red Bull ile Takımlar Şampiyonu olan Paul Monaghan ile röportaj yapmıştık. Paul Monaghan benim iyi bir arkadaşımdır. Fernando’nun (Alonso) 2004’te pist mühendisiydi.”

”Kaç şampiyonluğu olduğundan bahsediyorlardı, ben de ‘Red Bull’da var, çünkü Fernando 2004’te Renault’da şampiyonluk kazanamadı’ dedim ve sonra Toni Cuquerella ve Pedro bana takılmaya başladılar, ‘Tabii, tabii, Paul Monaghan’dan daha fazla dünya şampiyonluğun var’ dediler.”

”Biraz şaka yapmaya devam ettim ve sonra Cuquerella bana Adrian Newey’nin endişelenmesi gerektiğini, onun daha fazla şampiyonluk gördüğünü söyledi.

Bana Adrian Newey’den bahsetiklerinde, elbette Formula 1 dünyasında birçok şampiyonluğu olan, teknik alanda Adrian Newey gibi bir efsane olan başka bir referans aramaya çalıştım. ‘Evet, evet, evet, Adrian Newey endişelenmeli’ dedim ve aklıma Michael Schumacher geldi. Belki de ona duyduğum büyük hayranlıktan dolayı ve rekorlar, unvanlar, galibiyetler sebebiyle. Çünkü bir numara olmak söz konusu olduğunda çoğu kişinin aklına yedi dünya şampiyonluğu olan ve Formula 1 tarihinde en çok zafere sahip ikinci pilot olan Michael Schumacher gelir.”

”Onun adını verdiğim için pişman değilim ama bunu yaparken sadece F1’deki tarihi dehaya ve efsaneye bir referans arıyordum, ama Lewis Hamilton demeliydim. Michael Schumacher’in kendisi ve ailesi için yeterince karmaşık bir durumu var.”

”Kendimi düzeltmek istedim ve o anda bir cümle ortaya çıktı. Sanırım beni can kulağıyla dinleyenler frene basmaya çalıştığımı anlayacaklardır. Olay şu ki çok ileri gittim ve iyi, doğru ve ince olmayan bir ifade kullandım.

Şaka yapmak istememiştim. Michael Schumacher ile dalga geçmek istemedim. Beni tanıyan ve nasıl biri olduğumu bilen herkesin böyle bir konuda asla şaka yapmayacağımı gayet iyi bildiğini düşünüyorum. Hata yaptım. ‘Bilin diye söylüyorum, o cümleyi kurduğumda kendime kızan ilk kişi benim. Kendime, ‘Bunu nasıl söylersin dostum, yanlış yorumlanacak. Demek istediğin bu değildi. Başka bir şey söylemek istedin ve doğru çıkmadı’ dedim.”

”Yanıldığımı açıklamak ve kabul etmek gerektiğini düşünüyorum. Lütfen videomu dinleyin. Biraz uzun ama gerekli olduğunu düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir