Türkiye’nin en çok kazanan ilk 5 müteahhitlik firması sıralaması değişti

Herkesin gözünden kaçan bir başka ayrıntı ise artık en çok iş yapan ilk 5 müteahhit firması sıralamasında değişiklik olduğuydu.

Toygun ATİLLA yazdı

TÜRKİYE”NİN KARA DELİĞİ: YAP-İŞLET-DEVRET

Patronlar Dünyası ekibi olarak uzun süredir, “Yap-İşlet-Devret” modeli ile kara deliğe dönüşen ihaleleri gündeme getiriyoruz.

Bu ihale modeli ile Türkiye’nin hazinesindeki oluşan milyarlarca dolarlık açığı gözler önüne seriyoruz.

DÜNYANIN EN BÜYÜK 250 MÜTEAHHİTLİK FİRMASI ARASINDA YER ALAN TÜRK ŞİRKETLER

Engineering News-Record dergisinin geçtiğimiz hafta yayınlamış olduğu “2023 yılı Dünya’nın en büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 40 Türk firması olduğunu görünce bu listede yer alan müteahhit firmaları mercek altına aldık.

Şimdi gelelim Dünyada en çok ve en yüksek tutarlı iş yapan Engineering News-Record dergisinin listesine girmeye hak kazanan müteahhitlik firmalarının listesine…

Rönesans İnşaat

Limak İnşaat

Enka İnşaat

Yapı Merkez İnşaat

Ant Yapı

Esta İnşaat

Tekfen İnşaat

Çalık Enerji

Cengiz İnşaat

TAV İnşaat

Aslan Yapı

Gülermak

Kuzu Grup

Summa Turizm

Alorko

Kolin İnşaat

Eser İnşaat

MAPA İnşaat

Onur İnşaat

Dekinsan Grup

METAG Grup

İlk İnşaat

MAKYOL İnşaat

Yenigün İnşaat

Polat Yol Yapı

GAP İnşaat

Üstay Yapı

Yüksel İnşaat

İris İnşaat

Sembol Uluslararası

STFA İnşaat

İC İÇTAŞ İnşaat

NATA İnşaat

SMK Grup

Bayburt Grup

FEKA İnşaat

Zafer Taahhüt

Doğuş İnşaat

Dorce Prefabrik

TÜRKİYE’DE İLK BEŞ DEĞİŞTİ

Dünyada yaptıkları işlerle ilk 250 arasına giren müteahhit firmalarımıza baktıktan sonra şimdi de yurt içinde durum nedir diye bir bakalım.

2023’ün Eylül’ün de bu listeye baktığımızda geçmiş yıllardaki ilk beşin değiştiğini söylemek mümkün.

Listenin en tepesinde Akbelen Termik santralindeki “doğa katliamında” ismi gündeme gelen İÇ İÇTAŞ firmasının 1.sıraya oturduğunu görüyoruz. Listedeki bir sürpriz ise ilk beş arasında yer alan Cengiz İnşaatın artık altıncı sıraya düşmüş olması.

İşte 2023 itibariyle Türkiye’de en çok ve en yüksek tutarlı iş hacmine sahip müteahhitlik firmaları:

İÇ İÇTAŞ

Kolin

Limak

Kalyon

Yapı Merkez

Cengiz

Rönesans

Bayburt Grup

Türkerler inşaat

Çelikler Grup

MAPA

ERG

YDA

MAKYOL

Gülermak

Özkar Grup

Fernas

Yapı&Yapı

Taş Yapı

TEKFEN

Özaltın

Nurol

Doğuş

Söğüt

Ahes İnşaat

İntekar

DEMCE

ALORKO

İntaş

Ziver Holding

AKM

Yüksel

Ergünler

RSY

Nesma İnşaat

Onur

MET-GÜN Grup

Belen İnşaat

Özgün İnşaat

YAP-İŞLET-DEVRET-ZENGİNLEŞ

Listenin can alıcı noktası ise bu müteahhitlik şirketlerinin önemli kısmının Türkiye’nin kara deliği haline gelen Yap-İşlet-Devret modeli ihaleler ile varlıklarını arttırmış olmaları.

Listenin en başında yer alan ilk 7 şirketin (İÇ İÇTAŞ, Kolin, Limak. Kalyon ,Yapı Merkez. Cengiz. Rönesans) Yap-İşlet-Devret modeli ihalelerin içinde yer aldığını görüyoruz.

Onların dışında yine bu ihale modelini alan listedeki diğer şirketler de şunlar: “Türkerler inşaat, Çelikler Grup, YDA, MAKYOL, Gülermak, ERG, Özkar Grup, Fernas, Taş Yapı, Özaltın, Nurol”

Geçtiğimiz hafta Müteahhitler Birliği, “Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödülleri” verdi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan, küresel bazda iş yapan ve ENR dergisinin yayınladığı listede dünyadaki 250 müteahhitlik firması arasına giren şirketlere ödüllerini verdi.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Şeytan ayrıntıda gizlidir.

Dünyaya açılan ve ilk 250 müteahhitlik firmasını incelediğimizde ise karşımıza bu şirketlerin, Türkiye’de büyük kamu projelerini üstlenen, Yap-İşlet-Devret modeli ile hazine garantili projeler yapan müteahhitlik şirketleri olduğunu görüyoruz.

Yani,

Ülkenin adeta “kara deliği” haline gelen ülke ekonomisi üzerinde ciddi bir kambur oluşturan “Yap-İşlet-Devret” modeli ile zenginleşen müteahhitlik şirketleri artık dünyaya açılmış, daha da zenginleşerek dünya devi olmuşlardı.

Gurur duyuyoruz!

Oysa

Madalyonun bir de diğer yüzü var…

O da, Orta ve küçük ölçekli kamu ihalelerine giren ve burada piyasa şartları altında rekabet ederek sözleşme imzalayarak iş yapmaya çalışan firmalar.

Ekonomik dalgalanmalar, küresel krizler, artan maliyetler karşısında ezilen bu müteahhitlik firmaları ise yaşam mücadelesi veriyor.

Bu firmaların bir çoğu, Yap-İşlet-Devret modeli zenginleşen şirketlerin aksine ellerindeki işleri de bırakarak “zararın neresinden dönersek kardır” diyerek işleri bırakıp piyasadan çekilme derdindeler.

O halde, yurt dışında işler alıp büyüyen ve dünyada ilk 250 firma arasına giren müteahhitlere ödül veren Müteahhitler Birliğine bir önerim olacak.

Büyük mücadeleler ile ayakta kalmaya çalışan, ekonomik dalgalanmalar, kur farkları, küresel krizler, artan maliyetler karşısında yaşam mücadelesi veren yurt içindeki müteahhitlere de ödül verin.

Bence ödülü en çok onlar hak ediyor…

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir